STRONA GŁÓWNA      

e-LEARNING KURSY MULTIMEDIALNE - WITRYNA INTERNETOWA dra JACKA JĘDRYCZKOWSKIEGO

 
 

 

 
             
    ZAMKNIJ STRONĘ    

 

BB Flash Recorder - konfiguracja (przygotowanie do nagrywania) - rysunki

Podczas pierwszego uruchomienia należy w trayu (obok zegara systemowego) zaznaczyć Run as tray icon (rys. poniżej).

Uruchamianie nagrywania powinno odbywać się za pomocą ikony w trayu!

Kreator konfiguracji pierwszego nagrywania uaktywnia się po naciśnięciu opcji Record (czerwona kropka).

Kolejne nagrania (z pominięciem kreatora nagrywania) można realizować korzystając z opcji Quick Record.

 

 

Kreator pierwszego nagrania (kolejne kroki):

 

Stereo nie jest konieczne.

W "słabszych" komputerach wartość "Frames per second" (klatki na sekundę) może być niższa.

Klikamy: More Options...

 

 

 

 


BB Flash Player - konfiguracja eksportu do formatu Flash - rysunki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. Parametry nagrania

 

Pakiet BB FlashBack zawiera dwa podstawowe narzędzia: BB FlashBack Pro Recorder (filmowanie) oraz BB FlashBack Pro Player (podgląd oraz montaż filmów). Przed rozpoczęciem rejestracji konieczne jest dokonanie regulacji szeregu parametrów nagrania. W zależności od przeznaczenia lub tematyki filmu można określić, czy będzie filmowany:

 

- pełny ekran,
- aktywne okienko Windows,
- zaznaczony ręcznie fragment ekranu.

 

Ustawienia filmów pełnoekranowych

 

W przypadku realizacji filmów pełnoekranowych należy mieć świadomość, iż zostaną one zarejestrowane w rozdzielczości jaką w danym momencie ma ustawiony monitor. W efekcie może okazać się, że ze względu na bardzo duże rozmiary plików wynikowych film nie nadaje się do rozpowszechniania zdalnego. Jeśli w systemie Windows rozdzielczość zostanie zmieniona ręcznie, np. do optymalnej 800x600, to po zakończeniu nagrywania wszystkie ikony znajdujące się na pulpicie zostaną poprzestawiane. Efekt ten może być uciążliwy w przypadku znacznej liczby ikon.

Program BB FlashBack Recorder posiada jednak opcję, której wybór rozwiązuje powyższy problem. W kreatorze nagrywania zaznacza się „Change screen resolution while recording” oraz wybiera żądaną rozdzielczość. W ostatnim kroku konfiguracji nagrania należy wybrać „More Options” i na zakładce „Display” wskazać przywracanie oryginalnych ustawień po zakończeniu nagrywania: „Restore orginal settings after recording”.

Wyłączanie zbędnych elementów filmu

Rozmiary wynikowych plików SWF zależą od ilości szczegółów zawartych w materiale filmowym, dlatego warto przed rozpoczęciem nagrywania wyłączyć wyświetlaną z pliku tapetę systemu Windows „Set plain desktop wallpaper” oraz efekty graficzne Windows „Switch off Windows graphic effects”. Podobny efekt można uzyskać wyłączając wyświetlanie zawartości okienek podczas przeciągania „Disable the - Show window contents while dragging”.

Mając na uwadze jakość filmu oraz jego treść istotne jest niedopuszczenie do rejestracji obrazu zawierającego elementy interfejsu BB FlashBack Recordera. W tym celu trzeba zaznaczyć: „Don't show BB FlashBack Pro Recorder icon during recording” – nie pokazuj ikony rekordera podczas nagrywania.

Inne parametry filmu

Wśród innych ważnych ustawień warto wymienić wybór: jednoczesnej rejestracji obrazu z kamery internetowej, możliwie dużej liczby klatek rejestrowanych na sekundę, źródła dźwięku (najczęściej mikrofon), jakości synchronizacji obrazu z dźwiękiem, „gorących przycisków” (konieczne do zatrzymania filmowania w trybie pełnoekranowym).

 

II. Pliki FBR oraz montaż

Po zakończeniu filmowania program automatycznie zapisuje film w postaci pliku projektu z rozszerzeniem FBR (pliki te warto archiwizować). Wszelkie zabiegi montażowe oraz implementacja elementów interaktywnych możliwe są wyłącznie przed konwersją pliku FBR do innych formatów.

Wraz z utworzeniem pliku FBR uaktywnia się druga aplikacja pakietu, tj. BB FlashBack Pro Player. Udostępnia ona listę montażową, z której po zaznaczeniu można kasować wybrane klatki. Opcja ta jest bardzo przydatna, np. w usuwaniu przejęzyczeń (podczas nagrywania zajęć należy tylko powtórzyć fragment tekstu). Film można dowolnie ciąć na mniejsze fragmenty oraz łączyć. Dostępna jest opcja wyciszania oryginalnego dźwięku lub zastępowania go innym. W obrębie filmu istnieje możliwość osadzania dowolnych elementów graficznych. Na uwagę zasługuje opcja usuwania z grafiki wybranego koloru, co prowadzi do uzyskania efektu przezroczystości, a w konsekwencji obiektów o dowolnym kształcie. Oprócz wstawiania grafiki z pliku dostępne jest rozwiązanie polegające na osadzanie barwnego tekstu – także w formie komiksowych dymków wskazujących elementy wymagające dodatkowego opisu.

Pauza oraz czas wyświetlania elementów osadzonych w obrębie filmu (obrazki, napisy, dymki, przyciski itp.)

W przypadku każdego osadzonego elementu można zdefiniować czas jego wyświetlania lub przypisać mu mechanizm zatrzymujący pokaz do chwili ponownego kliknięcia.

Jeśli na wybranym obiekcie klikniemy dwukrotnie, to w otwartym w ten sposób okienku, w sekcji Duration możemy umieścić zaznaczenie przy opcji Pause movie... (film ruszy dopiero po kliknięciu) lub wybrać: Show for i podać liczbę sekund, przez którą ma być widoczny osadzony obiekt.

Wyłączanie domyślnego przycisku pauzy

W ostatnim przypadku warto wybrać: Edit/ Pause Graphic/ None – zapobiegnie to wyświetlaniu nieestetycznego przycisku pauzy. Podobna decyzja dotyczy zamieszczenia w obrębie filmu podglądu z kamery internetowej: View/ Show Web Cam Video oraz wyłączenia barwnego koła otaczającego kursor myszy: Effects/ Highlight Cursor – oraz zabranie zaznaczenia przy „Highlight mouse cursor”.

Efekt lupy

Jeśli fragment filmu trzeba zaakcentować, można go powiększyć, można w menu Effects wybrać Add ZoomPan / Custom Area ... / OK
Za pomocą myszy korygujemy na ekranie rozmiar oraz lokalizację prostokąta (obszaru który ma zostać powiększony).

Po powiększeniu zaznaczonego obszaru obraz nie wróci samoczynnie do poprzedniego rozmiaru.
W celu uzyskania ponownie ekranu bez powiększeń, klikamy w odpowiednim miejscu ścieżki montażowej i wybieramy: Effects/ Add ZoomPan / Whole movie / OK

Usuwanie efektu Add ZoomPan >tutaj<

 

III. Efeekt "Autoscroll" (ustawienie w BB FlashBack Playerze)

Przygotowując film pełnoekranowy, np. w rozdzielczości (1024x768), podczas eksportu w sekcji Autoscroll należy wybrać: Use autoscroll, a w polach Autoscroll Frame size proporcjonalnie mniejszą: szerokość i wysokość filmu, czyli 800 i 600. - patrz rysunek powyżej.
Obraz zostaje przycięty (nie zmniejszony), na filmie aktywny obszar podąża wówczas za kursorem myszy.

 

Mając na celu zapewnienie stałego dostępu do paska nawigacyjnego w filmie z efektem autoscroll należy podczas eksportu utworzyć dwa pliki SWF:

 

Przykłady:

- film bez efektu autoscroll,

- film z efektem autoscroll.

 

Mając na celu zapewnienie stałego dostępu do paska nawigacyjnego w filmie z efektem autoscroll należy utworzyć dwa pliki SWF:


W sekcji SWF file generation (patrz rysunek powyżej) należy wybrać dolną opcję: Export separate SWF files for the movie and toolbar...
Po wykonaniu eksportu do formatu Flash w folderze docelowym powstaną trzy pliki: dwa SWF (menu oraz film) i jeden HTML do wyświetlania obu plików SWF.

 

IV. Eksport projektu oraz jego archiwizacja

Ważne ustawienia eksportu

1. W opcjach eksportu na karcie Playback controls (patrz rysunek) uaktywnić pasek narzędziowy (Add Playback controls ... -przewijanie, stop itp.) oraz koniecznie odznaczyć opcję BB FlashBack logo (opcję tę proszę odznaczyć we wszystkich filmach – będę za to zabierał punkty!).

2. W opcjach eksportu na karcie Playback (patrz rysunek) w sekcji At Movie End znaczyć Stop at end – do not ‘loop’ playback - wyłączamy w ten sposób odtwarzanie w pętli (opcję tę proszę wybrać we wszystkich filmach – będę za to zabierał punkty!).

 

Po zakończeniu fazy montażu warto cały materiał zachować w formie kolejnego pliku FBR. Następnie można wybrać docelowy format eksportu. W przypadku plików SWF koniecznie należy zaznaczyć opcję „Full Frame Rate” (zapobiega pogorszeniu jakości). Warto także wybrać pasek nawigacyjny, który zostanie skojarzony z filmem – opcja „Playback controls”. Warto pamiętać, iż w przypadku projektów realizowanych przez wielu autorów, należy zachować jednolity interfejs, stąd wybór zarówno rozdzielczości, jak i paska nawigacyjnego powinien być wcześniej uzgodniony.

W efekcie eksportu do formatu Flasch powstają dwa pliki: SWF oraz HTML. Dokument HTML to strona internetowa, na której jest juz osadzony film SWF. Zazwyczaj aranżacja takiej strony nie posiada układu graficznego zgodnego z zamierzeniami twórcy witryny, stąd plik HTML jest najczęściej kasowany. Wcześniej należy jednak dokonać jego edycji w celu odczytania ostatecznej rozdzielczości pliku SWF. Przykładowo dla filmu nagranego w rozdzielczości 800x600, po dodaniu paska nawigacyjnego ostatecznie uzyskiwana jest rozdzielczość 800x624. Takie parametry należy wpisać w używanym edytorze HTML po osadzeniu pliku SWF.

V. Dodatkowe informacje

Większość programów do realizacji filmów ekranowych oferuje opcję eksportu nagrań do wielu formatów. Z punktu widzenia przydatności w systemie kształcenia na odległość, najcenniejszy wydaje się format Flash (pliki SWF oraz FLV). W przypadku kształcenia stacjonarnego równie ważne są pliki AVI, z których filmy można prezentować z zastosowaniem odtwarzaczy DVD. Rozwiązanie to jest cenne w przypadku zajęć realizowanych w pomieszczeniach bez dostępu do komputera.

Komercyjne wersje programów umożliwiają eksport filmów do większej liczby formatów, np.:

 

- EXE – film można oglądać na dowolnym komputerze bez potrzeb instalowania dodatkowego odtwarzacza. Interakcje zostają zachowane.
- PPT – film zostaje osadzony w prezentacji Microsoft PowerPoint. Interakcje zostają zachowane.
- WMV – alternatywny format skompresowanych plików wideo. Brak interakcji.

Blueberry Software udostępnia także darmową wersję programu (http://www. bbsoftware.co.uk/bbflashbackexpress/home.aspx), tj.: BB FlashBack Express. Program nie posiada ograniczeń czasowych. W module BB FlashBack Recorder dostępne są wszystkie opcje wersji komercyjnej, jednak w przypadku BB FlashBack Playera nie ma możliwości wykonywania nawet podstawowego montażu. Dostępne są jedynie opcje eksportu.


Elementy punktowane (Projekt medialny):
- rozdzielczość 800x600 (plus wysokość paska narzędziowego),
- widoczny pasek narzędziowy (stop, dalej, wstecz),
- film nie powinien być odtwarzany w pętli,
- w filmie zamieszczony jest komentarz dźwiękowy - bardzo wyraźny,
- wyłączone żółte podświetlenie kursora,
- wyłączone logo BB,
- do filmu wstawiona grafika (na grafice stop do chwili kliknięcia – koniecznie wyłączyć podpowiedź w sprawie klikania),
- do filmu wstawione opisy (dymki plakietki, może być na nich ustawiony efekt stop),
- efekt lupy,
- efekt Autoscroll.

 
   

Powrót