Microsoft Excel 2003 & 2016 - tworzenie testów i ankiet

aoSPISDALEJKONIEC


 

8. Zadanie zamknięte prawda fałsz realizowane z zastosowaniem pola grupy oraz przycisków opcji

 

 

Przykład:
W zadaniu typu prawda – fałsz (rys. 1) student widzi komórki w kolumnach: A i B. W komórce B2 zostało umieszczone pole grupy, a w jego obrębie przyciski opcji. Oba elementy są dostępne na pasku narzędzi Formularze. Wykorzystanie formularzy pozwala uniknąć sytuacji, w której zostaną wybrane dwie odpowiedzi wykluczające się.


Rys. 1

Po wstawieniu przycisku pod napisem „TAK” klika się na nim prawym przyciskiem myszy i wybiera opcję Formatuj formant. W tym momencie otwarte zostaje okienko (rys.2), w którym na zakładce Formant wybiera się opcję Niezaznaczona, (aby nie sugerować odpowiedzi). W polu Łącze komórki wpisuje się adres komórki, w której będzie wyświetlany numer wybranego przycisku. Dla podniesienia estetyki można zaznaczyć także pole Cień 3-W. Po wykonaniu tych czynności, wszystkie ustawienia zatwierdza się klikając na przycisku OK. Następnie należy: wskazać kursorem już sformatowany przycisk opcji, wcisnąć prawy przycisk myszy i przeciągnąć go pod napis „NIE”. Po zwolnieniu przycisku należy wybrać polecenie Kopiuj tutaj.

 

Rys. 2

Od tego momentu klikniecie na jednym z przycisków (rys.1) spowoduje odznaczenie drugiego. Zaznaczenie przycisku pod napisem „TAK” spowoduje wyświetlenie wartości 1 w komórce C2, a przycisku pod napisem „NIE” wartości 2.  W komórce D2 przyporządkowywana jest wartość 0 liczbie 1 z pola C2 oraz wartość 1 w przypadku wybrania przycisku „NIE”. 

  o