4

ELEMENTY ZESTAWU KOMPUTEROWEGO

 
 

DYSK TWARDY - HDD

   

  urządzenie wejścia/wyjścia  
 

 
     
 

Dysk twardy - jeden z typów urządzeń pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania bardzo dużej ilości danych danych. Nazwa "dysk twardy" (hard disk drive) powstała w celu odróżnienia tego typu urządzeń od tzw. "dysków miękkich", czyli dyskietek (floppy disk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na elastyczne podłoże. Talerze dysku twardego są trwale zamknięte w obudowie ukrytej wewnątrz komputera. Obudowa nie jest hermetyczna. Powietrze i wilgoć mogą wnikać do wnętrza. Z tego powodu należy szczególnie uważać wnosząc zimny dysk do ciepłego pomieszczenia. Konieczny jest dłuższy czas na jego aklimatyzację. Należy odczekać, aż wszelkie pozostałości skroplonej pary znikną.
Szczególnie niebezpieczne dla dysków twardych są wszelkie wstrząsy i uderzenia (przede wszystkim podczas pracy). Stąd często stosuje się zewnętrzne elastyczne osłony i ochraniacze.

 
     
 

Wraz z rozwojem technologii dysków twardych zmieniały się sposoby ich komunikacji z komputerem, ewolucji ulegały interfejsy dysków (sposoby łączenia z płytą główną komputera). Produkowane obecnie dyski dostępne są w dwóch podstawowych odmianach.
Najpopularniejsze dyski korzystają ze złącze EIDE i skierowane są do szerokiego grona odbiorców (biuro, dom). Droższe, ale wydajniejsze dyski SCSI przeznaczone są głównie do serwerów

Standard IDE (Inteligent Disc Electronic Interface), określany jako ATA (Advanced Technology Attachment) obecnie dostępny jest w wersji Ultra ATA/133 oferując  transfer  danych rzędu 133 MB/s. Jego najnowsza odmiana (inne przewody połączeniowe) Serial ATA II nawet do 300 MB/s.

Coraz częściej na rynku pojawiają się zewnętrzne dyski twarde korzystające z interfejsów: USB 2.0 (Uniwersal Serial Bus), lub FireWire (IEEE 1934).

Podstawowym parametrem dysków twardych jest ich pojemność. Dotychczas była ona wyrażana w gigabajtach, ale na rynku pojawiają się już dyski terabajtowe

 
 

 
 


Przykładowe parametry dysków twardych:

Cache - pamięć podręczna dysku twardego, do której przesyłane są dane w trakcie zapisu, lub odczytu (buforowanie). Większa ilość pamięci cache gwarantuje sprawniejsze przysyłanie danych.

Średni czas wyszukiwania, to średni czas potrzebny na przesunięcie głowic pomiędzy cylindrami dysku twardego.

Średni czas dostępu, to suma średniego czasu wyszukiwania i opóźnienia. Jest to średni czas, jaki dysk potrzebuje na odszukanie losowo wybranego sektora.

Transfer zewnętrzny, to parametr określający prędkość przesyłu danych do komputera. Transfer ten nie określa faktycznej prędkości dysku.