7

ELEMENTY ZESTAWU KOMPUTEROWEGO

 
 

MONITORY

 

 
 

Monitory kineskopowe CRT (ang. Cathode-Ray Tube) działają na identycznej zasadzie jak telewizory. Ich ogromną zaletą jest idealny obraz w praktycznie każdej możliwej do uzyskania rozdzielczości.
W monitorach LCD (ciekłokrystalicznych - płaskich) kolor definiowany jest osobno dla każdego punktu (w tańszych modelach punkt ten jednak nie świeci. Cała matryca jest podświetlana odpowiednimi lampami. Na rynek wchodzą już monitory, w których każdy punkt emituje światło.
Monitory LCD gwarantują najlepszą jakość obrazu wyłącznie przy ustawieniu najwyższej możliwej rozdzielczości.

Zmiana rozdzielczości: na pulpicie klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy: Właściwości, później zakładkę Ustawienia, tam suwakiem ustawiamy najwyższą rozdzielczość.
 

 
 

       
 

Po wybraniu najwyższej rozdzielczości uzyskuje się doskonałej jakości obraz, jednak ikony i napisy mogą być tak małe, że nie będzie możliwa prawidłowa praca z interfejsem systemu operacyjnego. Nie należy zatem zmniejszać rozdzielczości. Należy zwiększyć rozmiary wyświetlanych elementów.

Zwiększanie rozmiarów ikon i napisów. W okienku Ekran, na zakładce Wygląd, w polu Rozmiar czcionki należy wybrać: Duże czcionki lub Bardzo duże czcionki.

 

       
 

Teraz należy kliknąć na przycisk Efekty i koniecznie wybrać wygładzanie krawędzi czcionek ekranowych ClearType (nawet w monitorach CRT) Bez tego ustawienia, czcionka w edytorze tekstu jest kanciasta i poszarpana.

Poniżej można zaznaczyć pole Użyj dużych ikon.

 

 

       
 

Jeśli te ustawienia nie będą wystarczające, można modyfikować rozmiary tekstu w dowolnym obszarze okienek Windowsa.  Opcje te są dostępne na zakładce Wygląd, po kliknięciu przycisku Zaawansowane.

 

       
 

W monitorach kineskopowych CRT niezwykle istotną sprawą dla higieny pracy jest prawidłowe ustawienie częstotliwości odświeżania (migotanie ekranu). Przy 60 Hz może dochodzić nawet do ataków epilepsji. Obecnie zalecaną, najniższą częstotliwością jest 85 Hz.

Zmiana częstotliwości odświeżania: Na pulpicie klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy: Właściwości, później zakładkę Ustawienia, a następnie przycisk Zaawansowane. W polu Częstotliwość odświeżania ekranu należy wybrać odpowiednią częstotliwość. Zalecane jest instalowanie oryginalnych sterowników monitora (jeśli producent takie dostarcza). Wtedy po zaznaczeniu opcji: Ukryj tryby, których ten monitor nie może wyświetlić nie będą dostępne ustawienia, które ze względu na parametry techniczne monitora mogą być dla niego szkodliwe. W przypadku monitorów LCD nie występuje efekt migotania. Odświeżanie 60 Hz jest dla nich normalną częstotliwością pracy