9. BEZPIECZEŃSTWO DANYCH  - foldery prywatne i sposoby obejścia zabezpieczeń (Windows XP)

aoSPISDALEJKONIEC


 

 

Foldery prywatne - dostępne wyłącznie dla tworzącego je, zalogowanego użytkownika

 
     
 

W systemie operacyjnym (na partycjach NTFS) Windows XP Home Edition oraz Windows XP Professional
(z włączoną opcją: Użyj prostego udostępniania plików) możliwej jest utworzenie folderów prywatnych. Foldery te mogą znajdować się wyłącznie w obszarze folderu C:\ Documents and Settings czyli, np. Pulpit lub Moje dokumenty.

 

 
     
 

Włączanie opcji prostego udostępniania plików: Mój komputer / w pasku menu Narzędzia / Opcje folderów / zakładka Widok / zaznaczamy: Użyj prostego udostępniania plików.

 
     
     
 

Tworzenie folderu prywatnego

 
     
 

Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na folderze (musu znajdować się na Pulpicie lub w Moich dokumentach) wybrać Właściwości i w otwartym okienku (rys.1) zakładkę Udostępnianie. Teraz zaznaczamy opcję: Uczyń ten folder folderem prywatnym.
Od tego momentu do zawartości tego folderu ma dostęp wyłącznie osoba logująca się na konto, na którym został utworzony folder prywatny.

 

Windows XP - foldery prywatne

 
     

 Rys. 1

 
         
     
 

Dostęp do cudzego folderu prywatnego

 
         
 

W systemie Windows XP Home Edition jest to rozwiązanie stosunkowo bezpieczne. Żaden użytkownik logujący się na swoim koncie nie ma dostępu do folderów prywatnych pozostałych użytkowników. 

 
 

Należy pamiętać, że jeśli właściciel folderu prywatnego przenosi go w inne miejsce (oprócz Pulpitu i Moich dokumentów), to folder ten przestaje być folderem prywatnym (każdy ma do niego dostęp)!

 
     
 

W systemie operacyjnym Windows XP Professional bardzo łatwo można obejść takie zabezpieczenie dlatego, że Windows XP Home Edition, nie szyfruje plików.

 
 

Poniżej omówiony jest sposób, w jaki można uzyskać dostęp do folderu prywatnego w Windows  XP Professional. Należy pamiętać, że sposobu tego należy korzystać wyłącznie w przypadku, awarii systemu, gdy zachodzi potrzeba odzyskania danych.
W takiej sytuacji, dysk z uszkodzonym systemem operacyjnym Windows XP Home Edition podpina się do komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows XP Professional.
W systemie Windows XP Professional postępujemy następująco:

 
     
 

W dowolnym otwartym okienku, np. Mój komputer wybieramy na pasku menu: Narzędzia / Opcje folderów. W otwartym okienku (rys.2) przechodzimy na zakładkę Widok, a następnie zabieramy zaznaczenie przy opcji Użyj prostego udostępniania plików, teraz klikamy:  Zastosuj i OK.

 

Windows XP - foldery prywatne

 
     

 Rys. 2

 
     
 

Należy na odpowiedniej partycji odszukać folder Documents and Settings, wewnątrz nazwę użytkownika, którego folder mamy przejąć. Tam odszukujemy foldery Moje dokumenty lub Pulpit, a w nich dany folder prywatny.

 Klikamy na nim prawym przyciskiem w otwartym w ten sposób okienku (rys.3) przechodzę na zakładkę Zabezpieczenia.

 
     
 

Windows XP - foldery prywatne (uprawnienia)

 
 

 Rys. 3

 
     
 

Wówczas pojawia się komunikat o braku praw do przeglądania zawartości danego folderu (rys.4) i możliwości przejęcia tych praw -  klikamy OK. Na zakładce Zabezpieczenia (rys.3) klikamy Zaawansowane.

 
     

Windows XP - foldery prywatne (brak uprawnień)

 

 Rys. 4

 
     
 

W ten sposób otwarte zostaje kolejne okienko (rys.5), w którym wybieramy zakładkę Właściciel. W nim zaznaczamy nazwę konta, na którym jesteśmy aktualnie zalogowani, a poniżej zaznaczamy opcję: Zmień właściciela dla podkontenerów i obiektów. Klikamy Zastosuj.

 
     
     

Windows XP - foldery prywatne (zmiana właściciela)

 

Rys. 5

 
     
 

Pojawi się okienko (rys.6) z pytaniem o to, czy chcę przejąć pełną kontrolę nad cudzymi danymi – wybieram TAK. Teraz naciskamy dwa razy OK i możemy przeglądać zawartość cudzego folderu.

 
     
 

Windows XP - foldery prywatne (zmiana właściciela)

 
 

Rys. 6

 
     
 

Rozwiązania tego używamy wyłącznie do odzyskiwania danych. Jeśli w ten sposób potraktujemy czyjś folder prywatny, to legalny użytkownik straci możliwość dostępu do zawartych w nim danych. Oczywiście powtarzając powyższą procedurę może on odzyskać dostęp. Odczyta ponadto, kto przeglądał jego pliki.

 
     
 

Powyższy przykład można przećwiczyć także na jednym komputerze pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP Professional. Jeden użytkownik tworzy folder prywatny z aktywną opcją Użyj prostego udostępniania plików, a drugi na swoim profilu po dezaktywacji opcji Użyj prostego udostępniania plików, postępuje w podany powyżej sposób i przejmuje prawa do folderu.

 
  DALEJo