OPTYMALIZACJA WINDOWS 8, 8.1 i 10 |
OPTYMALIZACJA WINDOWS 7 |
|
|
Uwaga! W Windows 10 wprowadzono mechanizm zamieniający nasz komputer w serwer torrentowy Microsoftu. Domyślnie po pobraniu aktualizacji komputer rozsyła je dalej do internetu. Sposób wyłączenia. Uwaga! Film już się zdezaktualizował. Obecnie nie można już wyłączyć rozsyłania plików. Można tylko zmniejszyć transfer. Windows 10 (kompilacja nr 1511 określana jako Treshold 2) po zainstalowaniu Classic Shell'a i wyłączeniu dziesiątek opcji śledzących wydaje się systemem prawie przyjaznym użytkownikowi. Podstawową bolączką pozostaje nadal zabranie szeregu kluczowych opcji z Panelu sterowania oraz spod prawego przycisku na pulpicie i wrzucenie ich do "tabletowych" ustawień [symbol Windows]+[i] oraz w wiele innych "bardzo intuicyjnych" miejsc.
Więcej na ten temat w moim kursie: Ochrona danych i bezpieczeństwo systemu operacyjnego
Pojawił się Windows 8, 8.1, a teraz 10. Wbrew pozorom jest to najbardziej "XPkowaty" system operacyjny od czasów leciwego XP (to jest komplement!). Oczywiście doprowadzenie go do stanu używalności wymaga trochę zachodu. Próba połączenia dwóch systemów w jednym (kafle i tradycyjny Windows) wydłuża wszelkie procedury do granic absurdu (kuriozalna jest np. sytuacja ze zmianą grafiki logowania, którą można zrobić tylko z poziomu kafelków, lub mnożenie ekranów i kliknięć, przez które trzeba przejść, aby zobaczyć wreszcie pulpit. O likwidacji przycisku Start już nie wspomnę... Powrót przycisku start w postaci oferowanej w Windows 8.1 niczego nie zmienia. Z punktu widzenia ergonomii rozwiązanie to nadal pozostawia bardzo wiele do życzenia. Dla wszystkich tych, którym bliskie są ład i porządek Windowsa XP przeznaczam niniejszy "kącik" poświecony optymalizacji Windows 8 i 8.1.
Kilka ciekawych przykładów w formie filmów: 1. Wyłączanie komputera (w 8.1 - jest już pewna poprawa) 3. Ułatwienia dla osób niedowidzących.
1. Przycisk „W górę” powrócił do okienek Windowsa! Wstążki w okienkach mają na powrót, to co można było wstawić w XP i znacznie więcej - świetne rozwiązanie. Można narzekać na rozmieszczenie i rozmiary, ale powrót najważniejszych opcji na pasek należy zaliczyć Microsoftowi na wielki plus.
Odrobina wysiłku i pasek "Szybki dostęp" można zmodyfikować i umieścić poniżej wstążki (którą można zminimalizować). W efekcie uzyskujemy ergonomię porównywalną a nawet lepszą niż w przypadku Windowsa XP:
2. Nie ma przycisku start (Windows 8), a po uruchomieniu komputera lądujemy w kaflach. W Windows 8.1 wrócił przycisk start, ale przenosi nas do kilkumetrowego, kaflowego spisu aplikacji. Idealnym rozwiązaniem jest zatem doinstalowanie znanego z Windows 7 programu Classic Shell http://classicshell.sourceforge.net.
Po instalacji mamy klasyczne Menu Start. Klikając prawym na logo (juz nie Windowsa tylko Classic Shell) możemy dokonywać modyfikacji. Dodawanie dodatkowych aplikacji poprzez wciąganie skrótów na logo. Jeśli chcemy uporządkować programy w Menu Start, klikamy prawym przyciskiem myszy na nowym logo Menu Start i wybieramy Otwórz wszystkich użytkowników. W otwartym folderze możemy tworzyć kolejne podfoldery ze skrótami do aplikacji. Przechodząc do folderu Programy możemy pogrupować wszystkie swoje skróty umieszczając je w folderach z odpowiednimi nazwami.
Rada: W folderze: "C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs Tworzymy podfoldery: Audio, Wideo, Grafika, Internet itp., a następnie wrzucamy do nich wszystkie skróty zainstalowanych aplikacji.
Uwaga! Jeśli ktoś zatęskni za kaflami Windowsa 8, to nie ma problemu. Jest cały czas dostępne. Wystarczy na klawiaturze wcisnąć logo Windowsa. Oczywiście dla myszki nadal zarezerwowane jest menu klasyczne. Jeśli kafle nie pojawiają się się po naciśnięciu przycisku z logo Windowsa (na klawiaturze), to należy: Kliknąć prawym przyciskiem przycisk Start, wybrać: Ustawienia a następnie wybrać: Controls / Windows Key opens / Windows start screen.
3. Przycisk "Start" jest brzydki.
Wszystko ślicznie, ale nowy przycisk start wzbogacony o logo ClassicShella nie wygląda najlepiej. Chcąc przywrócić wygląd przycisku znany z Windowsa 7 postępujemy następująco. Ze strony Tweaking with Vishal, Pobieramy skompresowaną skórkę dla ClassicShella. Po jej wypakowaniu znajdziemy wewnątrz plik graficzny Start_Button.png. Plik należy umieścić, np. w folderze ClassicShella (ja umieściłem w folderze Skins). Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na logo Menu Start i wybieramy: Ustawienia, a następnie Start Button. Następnie wybieramy opcje jak na obrazku. Po zatwierdzeniu mamy znany z poprzednich wersji systemu (reagujący na wskazywanie) przycisk Menu Start:
4. Filtr SmartScreen
Sprytny wynalazek, który kiedyś był zintegrowany wyłącznie z przeglądarką Internet Explorer. Teraz jest elementem całego systemu Windows 8. Jeśli pobieracie dowolny plik, on wysyła o tym informację do Mictosoftu (ile gotowych pozwów!). Tam znajduje się baza niebezpiecznych plików. Filtr może uniemożliwić pobieranie, a jeśli pobierzemy plik inną przeglądarką niż IE, to może zablokować jego instalację. Tak się dzieje w przypadku omawianego wyżej ClassicShell (przycisk Start i pomijanie kafli). Filltr można wyłączyć jeszcze podczas instalacji systemu. Można go wyłączyć w przeglądarce IE. ALE TO WRACA! Filtr potrafi się sam włączyć! Prawdopodobnie dzieje się tak po zainstalowaniu niektórych aktualizacji. Należy zatem sprawdzać jego stan: Panel sterowania/ System/ Centrum akcji/ Zmień ustawienia filtru Windows SmartScreen.
5. Otwierasz okienko, minimalizujesz i nie widzisz jego nazwy!
Klikamy na pasku w dolnej części ekranu prawym przyciskiem myszy: Właściwości/ Pasek zadań/ Nigdy nie scalaj – i po problemie!
Proponuję od razu wybrać opcję użyj małych ikon.
6. Nie ma paska szybkiego uruchamiania! ...a przypinanie ikon do paska totalnie zaciemnia ocenę aktywnych aplikacji i dokumentów...
Aplikacje na pasku to tylko przypięte w straszliwych odstępach ikonki. Bez żalu klikamy na nich prawym i odpinamy wszystkie od paska. Warto także wyłączyć pasek języka.
Np. na dysku C wybieramy: Organizuj/ Opcje folderów i
wyszukiwania/
Klikamy prawym przyciskiem myszy na pasku / Paski narzędzi / Nowy pasek narzędzi W otwartym okienku wyszukujemy ścieżkę:
C:\Użytkownicy\ nazwa
twojego profilu\AppData\Roaming\Microsoft\
Mamy już pasek, ale brzydki. Klikamy zatem prawym przyciskiem na pasku, zabieramy zaznaczenie przy opcji Zablokuj pasek zadań. Na pasku ponownie klikamy prawym i zabieramy zaznaczenie przy: Pokaz tekst oraz Pokaż tytuł.
Jeśli nasz cały pasek dolny był wąski rozciągamy go, teraz przeciągamy pasek szybkiego uruchamiania w pobliże Logo Windows. Teraz można ponownie kliknąć prawym na pasku, i przywrócić zaznaczenie przy opcji Zablokuj pasek zadań.
7. Ikony na pulpicie umieszczone są w strasznych odległościach od siebie!
Niestety funkcja ustawień znana z personalizacji w Windows 7 została definitywnie usunięta. Pozostaje jedynie modyfikacja rejestru. Klikamy Start / Uruchom i wpisujemy regedit.
Przechodzimy do klucza:
tam odnajdujemy: IconSpacing oraz IconVerticalSpacing, na każdej z nich dwukrotnie klikamy i zmieniamy wartość w polu Dane wartości. Ja w obu przypadkach ustawiłem -1100. To jednak pozostaje kwestią gustu. Oczywiście zanim ustawimy odległości między ikonami trzeba przytrzymać Ctrl na klawiaturze i kręcąc kółkiem myszy wybrać odpowiadający nam rozmiar ikon.
8. Niedomagania Windows 8 - w trybie kafelkowym znikają kafle Pulpit i Sklep.
W polu wyszukaj wpisujemy cmd. Gdy wyskoczy cmd.exe - klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i uruchamiamy w trybie Administratora.
W konsoli wpisujemy: sfc /scannow i naciskamy Enter.
Skanowanie trwa długo, jednak po wszystkim problem powinien być rozwiązany.
9. Folder ze wszystkimi sterownikami Windows 10 i 11:
C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository. 10. Lokalizacja aktualnej tapety w Windows 10:
C:\Users\NazwaUżytkownika\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Themes Plik tapety: TranscodedWallpaper (po pobraniu można na końcu dopisać jpg). 11. Przydatne skróty
Kosz: C:\Windows\explorer.exe shell:::{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}
Panel sterowania: C:\Windows\explorer.exe shell:::{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}
Pokaż pulpit: C:\Windows\explorer.exe shell:::{3080F90D-D7AD-11D9-BD98-0000947B0257}
Ten komputer:
Mikser głośności z Windows 10 (szczególnie cenne w Windows 11): C:\Windows\System32\Sndvol.exe
[Ctrl]+[Shift]+[T] otwiera ostatnio zamknięte okienko w przeglądarce.
[Win] + [Shift] + [<- ->] przerzuca otwarte aktywne okienka między ekranami.
[Win] + [V] aktywuje wieloschowek (Windows 10/11). W celu wklejenia skrót należy powtórzyć.
[Win] + [H] aktywuje dyktowanie w języku polskim do dowolnego edytora tekstu w Windows 11.
StartAllBack (4,99$) Aplikacja (płatna) pozwalająca w Windows 11 rozgrupować etykiety aplikacji na pasku zadań i przywracająca funkcjonalność Drag & Drop polegającą na uaktywnieniu pliku po jego przeciągnięciu na etykietę aplikacji na pasku zadań. Program pozwala także na tradycyjne przypinanie skrótów do paska zadań poprzez ich przeciągnięcie. Umożliwia także zmianę menu start. Osobiście polecam jednak wyłączenie tej opcji i zastosowanie darmowego OpenShell. EaseUS Todo Backup Free - przydatny przy przenoszeniu systemu ze starego dysku na nowy, gdy narzędzie producenta dysku nie pozwala na klonowanie. Sytuacja taka występuje, np. w laptopie, gdy nowy dysk zostanie podpięty do klonowania przez przewód USB. Po uruchomieniu programu wybieramy: Klonuj/ Zaznaczam kwadracik żródłowego dysku twardego (w kółeczkach są zaznaczone wszystkie jego partycje, np. wymiany)/ Zaznaczam kwadracik dysku docelowego/ Potwierdzam rozpoczęcie procesu. Uwaga! Najwięcej opcji (free) miała wersja 10.6. EaseUS Partition Master (koniecznie stara wersja około 2020. W nowej wszystko płatne) - rewelacyjny program do zarządzania partycjami bez konieczności bootowania. Szczególnie przydatny przy rozszerzaniu partycji, gdy uniemożliwia to partycja wymiany. 12. Przydatne w Windows 11
Odległości między ikonami pulpitu Win+R następnie regedit i HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics Teraz zmieniamy wartości (na mniejsze) w kluczach: IconSpacing oraz IconVerticalSpacing
Pozbywamy się ekranu blokady Win+R następnie wpisujemy: gpedit.msc Po lewej stronie klikamy: Konfiguracja komputera Pozostałe klikamy po prawej: Szablony administracyjne -> Panel Sterowania -> Personalizacja Teraz wybieramy: Nie wyświetlaj ekranu blokowania i wybieramy opcję Włączone. Ekran blokady zniknie po następnym uruchomieniu komputera.
Brak możliwości logowania na tuner satelitarny w sieci domowej pod Windows 11 W panelu sterowania wybrać "Programy i funkcje". Po lewej stronie "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows". Na liście znajdź: "Obsługa udostępniania plików SMB 1.0/CIFS". Rozwinąć i zaznaczyć: "Klient SMB 1.0/CIFS" oraz "Serwer SMB 1.0/CIFS".
Włączenie niezabezpieczonego dostępu gościa (ustawienia zasad grupy): Win + R i wpisać gpedit.msc Po prawej: Konfiguracja komputera/Szablony administracyjne/Sieć/Stacja robocza Lanman Włącz niezabezpieczone logowania gości (zaznaczyć)
|
Po długim oczekiwaniu pojawił się Windows7, a z nim wiele rozczarowań. System ten okazał się pokolorowaną i zaopatrzoną w wodotryski Vistą. Podobnie jak w Office 2007 gdzieś zniknęła ergonomia (może miejscami jest bardziej intuicyjnie, jednak liczba kliknięć znacznie wzrosła). Mówi się, że nawyki są drugą naturą człowieka. Microsoft postanowił zatem całkowicie nam ją zmienić. Dla wszystkich tych, którym bliskie są ład i porządek Windowsa XP przeznaczam niniejszy "kącik" poświecony optymalizacji Windows7.
1. Sprawdzanie numeru kompilacji.
Logo Windowsa/ Wszystkie programy/ Akcesoria/
2. Zmiana ekranu logowania (Windows 32 bitowy)
Pierwszy sposób - skomplikowany
Przygotowujemy obraz, koniecznie o nazwie: backgroundDefault.jpg.
Proponuję "rewelacyjny ;)" poniższy plik (dla rozdzielczości :
1680x1050).
Plik o rozdzielczości naszego ekranu (nie może mieć więcej niż 256 KB) umieszczamy w katalogu C:\Windows\System32\oobe\INFO\backgrounds\
Czas na zmiany w rejestrze (gdy nie zadziała bez ich
wprowadzania):
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ "OEMBackground"=dword:1 – dziwne, mam 0 i działa (kompilacja 7600)
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System] "UseOEMBackground"=dword:1
Restartujemy i jest nowy ekran logowania, polecam załączony plik.
Drugi sposób - prosty
Bez modyfikacji w rejestrze (także w wersji 64 bitowej) zmiany ekranu logowania można dokonać stosując program: W7C LogonUI Changer. Należy jednak wcześniej przygotować plik graficzny o omówionych powyżej parametrach.
3. Używasz z Neostrady lub innego ADSLa, zapewne intryguje Cię 40 sekundowe logowanie do sieci zamiast 3s jak w XP (oczywiście nikt rozsądny nie korzysta z oprogramowania Neostrady).
W prawym dolnym rogu klikamy na ikonie „Dostęp do Internetu”
wybieramy
W otwartym okienku przechodzimy na zakładkę Sieć i zabieramy
zaznaczenie Od tej pory połączenie jest błyskawiczne jak w XP.
4. Otwierasz okienko, minimalizujesz i nie widzisz jego nazwy!
Klikamy na Logo Windowsa prawym: Właściwości/ Pasek zadań/ Nigdy nie scalaj – Uf! Proponuję od razu wybrać opcję użyj małych ikon.
5.
Nie ma paska szybkiego uruchamiania! Przycisku pokaż pulpit
Aplikacje na pasku to tylko przypięte w straszliwych odstępach ikonki. Bez żalu klikamy na nich prawym i odpinamy wszystkie od paska. Warto także wyłączyć pasek języka.
Np. na dysku C wybieramy: Organizuj/ Opcje folderów i
wyszukiwania/
Klikamy prawym przyciskiem myszy na pasku / Paski narzędzi / Nowy pasek narzędzi W otwartym okienku wyszukujemy ścieżkę:
C:\Użytkownicy\ nazwa
twojego profilu\AppData\Roaming\Microsoft\
Mamy już pasek, ale brzydki. Klikamy zatem prawym przyciskiem na pasku, zabieramy zaznaczenie przy opcji Zablokuj pasek zadań. Na pasku ponownie klikamy prawym i zabieramy zaznaczenie przy: Pokaz tekst oraz Pokaż tytuł.
Jeśli nasz cały pasek dolny był wąski rozciągamy go, teraz przeciągamy pasek szybkiego uruchamiania w pobliże Logo Windows. Teraz można ponownie kliknąć prawym na pasku, i przywrócić zaznaczenie przy opcji Zablokuj pasek zadań.
Jeśli w folderze Quick Launch nie ma skrótu Pokaż pulpit, musimy sami go utworzyć. Otwieramy dokument tekstowy i wklejamy do niego poniższy tekst:
[Shell]
Teraz nadajemy plikowi nową nazwę: Show Desktop.scf (nazwa nie jest istotna, tylko rozszerzenie) Plik ten umieszczamy w folderze Quick Launch i jest prawie jak w XP!
6. Spece z Microsoftu prowadzili podobno badania wśród użytkowników w celu optymalizacji interfejsu (widać po Office 2007 jak skutecznie zmagali się z ergonomią) i zafundowali nam nowe okienka bez opcji „Dostosuj”. O kiepskim rozeznaniu rynku przez kolegów Bila świadczy furora jaką robi witryna: http://www.mavisapps.com/up-button/ Spryciarze ci za 4,95$ sprzedają program który do okienek dodaje wyłącznie przycisk „W górę”, który nie jest tożsamy z przyciskiem wstecz. Sprawdziłem działa świetnie. Jednak znalazłem jeszcze coś lepszego . Zestaw przycisków: w górę, wytnij, kopiuj, wklej, a w najnowszej wersji dodawanie i definiowanie praktycznie dowolnej ikony.
Po instalacji w dowolnym otwartym okienku (np. dysk C, wybieramy: Organizuj / Opcje folderów i wyszukiwania/ Widok/ i zaznaczamy Zawsze pokazuj menu.
Teraz klikamy prawym przyciskiem na pasku menu w okienku i zaznaczamy:
Classic Explorer Bar. Po potwierdzeniu mamy pasek z w/w
przyciskami. Teraz można przesunąć go w odpowiadające nam miejsce i
prawie wróciła dotychczasowa ergonomia XP. Pasek można konfigurować po
kliknięciu na ostatniej z umieszczonych na nim ikon (Classic Explorer
Settings). Liczba opcji nie powala, ale projekt jest stale rozwijany,
więc rozbudowa programu wydaje się tylko kwestią czasu.
7.1. Nie ma możliwości włączenia klasycznego Menu Start! No tu już Bil z ekipą zaszalał. Instalujemy sobie 200 programów, klikamy Logo Windowsa / Wszystkie programy i w 10 centymetrowym okienku przerzucam sterty plików i folderów. „Specjaliści radzą” proszę wpisać tylko fragment nazwy programu. Super! Najpierw trzeba ją pamiętać!, Nazwa instalki to nie koniecznie nazwa programu, A jak chcę zobaczyć co się jeszcze w folderze programu zainstalowało, albo tylko przejrzeć zasoby – to winszuję pomysłowości. Całkiem inna sprawa to konieczność ciągłego wysuwania klawiatury.
IDEALNE ROZWIĄZANIE - to opisany
powyżej program Classic Shell
Po instalacji mamy klasyczne Menu Start. Klikając prawym na logo Windowsa możemy dokonywać modyfikacji. Dodawanie dodatkowych aplikacji poprzez wciąganie skrótów na logo.
Rada: W folderze: "C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs Tworzymy podfoldery: Audio, Wideo, Grafika, Internet itp., a następnie sortujemy do nich cały zorganizowany przez Windowsa śmietnik.
Uwaga! Jeśli ktoś zatęskni za nowym Menu Start Windowsa7, to nie ma zmartwienia. Jest cały czas dostępne. Wystarczy na klawiaturze wcisnąć logo Windowsa. Oczywiście dla myszki nadal zarezerwowane jest menu klasyczne. Jeśli Menu Start Windows 7 nie pojawia się po naciśnięciu przycisku z logo Windowsa należy: Kliknąć prawym przyciskiem przycisk Start, wybrać: Ustawienia a następnie wybrać pole: Hotkey to use instead ...
Dlaczego warto zainstalować Classic Shell?!
Windows 7 podobnie jak Vista zadręcza nas bezsensownymi pytaniami, np. podczas przenoszenia do folderu, w którym znajdują się wcześniejsze wersje plików. Jednak do wyłączania systemu mamy malutki przycisk, którego muśnięcie - bez żadnych dodatkowych pytań zamknie system (żadnych pytań - trach i komputer wyłączony!). Poniżej obrazki pokazujące zmiany w systemie uzyskane po zainstalowaniu Classic Shell
7.2. Klasyczne Menu Start można uzyskać instalując Stardock ObjectDock. Niestety będzie to dodatkowa ikona na nowym pasku. Jednak po odpowiednim skonfigurowaniu (wyłączenie wodotrysków rodem z MAC'a) efekt "ergonomiczny" może przebić wszystko co Microsoft zaproponował do tej pory.
Przekonałem się do aplikacji: Stardock ObjectDock
(jest częściowo spolszczony, ale i tak wszystko jest jasne), np.
Warto stosować łącznie z aplikacją Classic Shell.
Efekty wizualne są oszałamiające, ale po 15minutach wyłączamy je ;) . Docka umieszczamy w górnej stronie ekranu (lub inaczej zgodnie z przyzwyczajeniami) Ja wszystkie dyski i ważniejsze skróty miałem na górze, więc optycznie nic się nie zmieniło (po wyłączeniu wodotrysków). Do Docka dodajemy: Start Menu Launcher (i mamy przycisk jak Logo Windowsa, który pokazuje nam klasyczne Menu Start (ślicznie).
Mamy ogromne możliwości indywidualizacji ikon paska, to nie pliki ICO, tylko PNG. Ikon proponuję szukać na stronie:
http://www.iconspedia.com/cat/computer-icons/ C:\Program Files\Stardock\ObjectDock\Bundled Images\Applications Klikając prawym przyciskiem na elementach Docka, można wtedy zmienić jego obraz.
Poniżej obraz pulpitu z zainstalowanym Stardock ObjectDock.
8. Odblokowywanie konta administratora
Nikomu nie trzeba tłumaczyć czym jest komfort pracy na koncie administratora w porównaniu z kontem użytkownika, np. podczas instalowania sterowników. Odpada konieczność odpowiadania na setki pytań i wiecznego potwierdzania własnych decyzji.
Windows XP oferował możliwość tworzenia kont ukrytych, lub szybkiego logowania na konto Administratora. Niniejsze konto także znajdziemy w Windows 7. Możemy zmieniać, podobnie jak w XP, jego hasło dostępu: Klikamy prawym na ikonie: Komputer (Mój komputer) / Zarządzaj / Użytkownicy i grupy lokalne / Administrator. Na Administratorze prawym / Ustawienie hasła / Kontynuuj ... wpisujemy dwukrotnie hasło, potwierdzamy i mamy dostęp do konta Administratora. Jest tylko pewien mały problem. Włączamy komputer lub wylogowujemy się, trzymamy: Alt + Ctrt oraz dwukrotnie naciskamy Del ....i nic nie ma klasycznego okna logowania!
Niestety nie znalazłem "dyskretnego" sposobu logowania się na konto Administratora. Jedyne rozwiązanie to odblokowanie konta w taki sposób, że jego ikona będzie widoczna na starcie wśród ikon innych użytkowników. Postępujemy następująco:
1 Sposób (bardzo prosty - wersja Windows Professional oraz Ultimate) Klikamy prawym przyciskiem myszy na Komputer, a następnie wybieramy Zarządzaj/ Użytkownicy i grupy lokalne/ Użytkownicy. Teraz wśród różnych kont widzimy konto Administratora. Klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy Właściwości. W otwartym okienku (rys. poniżej) zabieramy zaznaczenie przy opcji Konto jest Wyłączone/ OK.
2 Sposób (prosty - wersja Home).
Jeśli zainstalowano
Classic Shell nie mamy dostępu do nowego menu Windowsa 7
warto zatem kliknąć prawym na logo Start, wybrać
Ustawienia i w otwartym okienku obok opcji Win Key opens
wybrać Windows Menu. Od tej pory kliknięcie myszą na Starcie
otworzy Menu znane z Visty lub XP, jednak naciśnięcie na klawiaturze
przycisku "Windows" wyświetli nowe menu Windows7. Wybieramy nowe Menu Windows 7, w polu Wyszukaj programy i pliki wpisujemy cmd Gdy aplikacja zostanie znaleziona, klikamy na niej prawym przyciskiem myszy i wybieramy: Uruchom jako administrator.
Otwarte zostanie
okienko z wierszem poleceń, w którym wpisujemy: Przy kolejnym logowaniu zobaczymy konto Administratora! Jeśli zajdzie potrzeba ukrycia jego ikony, wystarczy operację powtórzyć, zmieniając jedynie linijkę kodu: net user administrator /active:no
3 Sposób (dość skomplikowany).
Tworzymy na pulpicie plik txt i w jego zawartości
wpisujemy:
Gotowy plik do pobrania: winshell.batt (Na hiperłączu klikamy prawym / Zapisz element docelowy jako).
Teraz klikamy prawym przyciskiem na niniejszym pliku, wybieramy: Uruchom jako Administrator. W konsoli wpisujemy: net user Administrator /active:yes
Cieszymy się dostępem do konta administratora.
Może się wydawać, że to ogromna strata czasu z tym plikiem, bo konsole można wywołać poprzez Uruchom i cmd. Jednak nie będziemy mieli wówczas uprawnień Administratora.
9.
Tradycyjny ekran logowania - logowanie interakcyjne
W Windows 7 można uaktywnić ekran logowania wymagający każdorazowego podawania nazwy oraz hasła logowania użytkownika. Rozwiązanie to zwiększa poziom bezpieczeństwa, bowiem na ekranie logowania nie ma nazw użytkowników. Nie ma także problemu z zalogowaniem się na konto głównego Administratora. Rozwiązanie to może być w pewnych sytuacjach niebezpieczne - zobacz film. (Z dowolnego konta o uprawnieniach administratora można zmienić hasło każdego użytkownika bez podawania starego hasła. Na przykład dzieci mogą przechwycić konto głównego Administratora na komputerach rodziców, wówczas bez przeszkód i ograniczeń będą korzystały z zasobów oraz Internetu).
Klikamy Start (logo Windows) - w polu uruchom wpisujemy: gpedit.msc i naciskamy Enter. W otwartym wówczas okienku Edytor lokalnych zasad grupy wybieramy opcje tak jak na rysunku.
Po odszukaniu opcji Logowanie
interakcyjne: nie wyświetlaj nazwy ostatniego użytkownika, klikamy
na niej prawym przyciskiem myszy i wybieramy: Włączone / OK (rysunek).
Po ponownym uruchomieniu komputera zobaczymy tradycyjne okienko
logowania.
10. Windows7 to ciągłe poszukiwanie miejsc, w których zmienia się ustawienia systemowe. Zniknęła gdzieś prostota i ergonomia, ale można sobie z tym poradzić tworząc "bajeczny" skrót (uwaga nie zostawiać go niedoświadczonym użytkownikom na pulpicie!).
Np. na Pulpicie tworzymy nowy - pusty folder i nadajemy mu następującą nazwę (proponuję wkleić z tego miejsca):
Ustawienia.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
Od tej pory mamy wszelkie ustawienia świetnie uporządkowane i w jednym miejscu - chyba nawet lepiej niż w XP.
11. Ikony na pulpicie umieszczone są w strasznych odległościach od siebie!
Wybieramy: prawym na Pulpicie/ Personalizuj/ Kolor okna/
Zaawansowane ustawienia wyglądu. Rozwijamy przycisk Pulpit, teraz po wyborze: Rozmieszczenie ikon (poziome) lub (pionowe) można wszystko dostroić według własnego uznania.
12. Wyszukiwanie plików trwa bardzo długo, ich lokalizacja jest nieczytelna, po wejściu do folderu i cofnięciu się zaczyna wyszukiwać od początku.
Jeśli coś z tej listy irytuje użytkowników, to najwyższy czas na zainstalowanie programu: Everything search engine (Zaledwie 334 KB) Strona producenta: Po kliknięciu na folderze lub dysku prawym przyciskiem myszy wybieramy: Szukaj z Everything. W otwartym okienku, w górnym wierszu zobaczymy ścieżkę dostępu, w której chcemy szukać. Na końcu tej ścieżki wpisujemy szukaną frazę (zgodnie z notacją znaną ze wszystkich poprzednich wersji Windows) i naciskamy Enter. Jeśli szukanie ma odbyć się na wszystkich dyskach / partycjach, to wystarczy w górnym wierszu wykasować ścieżkę dostępu i wpisać szukaną frazę. Nawet w starych komputerach wyszukiwanie trwa bardzo szybko.
|
|
|