O mnie

Jacek Bojarski, witam na stronach.

Żyję ponad pół wieku i odkąd pamiętam, że pamiętam, matematyka pasjonowała mnie na maksa. I tak się złożyło, że zamiłowanie to stało się źródłem mojego utrzymania. Czyli należę do szczęśliwców dla których praca i hobby to to samo. Szczególnie w ostatnim okresie, gdy oprócz dydaktyki i badań naukowych, mam okazję wykorzystać wiedzę matematyczną w rzeczywistych problemach stawianych przez przemysł, administrację i wiele innych podmiotów. I co nie mniej istotne, pracowałem, pracuję ze specjalistami i pasjonatami z wielu dziedzin. Wszystkie te elementy sprawiają, że nie ma miejsca i czasu na nudę.

Parafrazując słowa z książki Calyampudi Radhakrishna Rao (wielkiego statystyka): Matematyka jest nauką, techniką i sztuką. W swojej pracy doświadczam wszystkich jej elementów, ale przede wszystkim jestem inżynierem matematyki.

Poniżej pewne fakty z mojej aktywności zawodowej, naukowej, popularyzatorskiej. Mam jeszcze przed sobą parę lat na napływ nowych.

Edukacja – wykształcenie

Politechnika Zielonogórska | 2000

Tytuł rozprawy doktorskiej: Nieujemnie bayesowskie estymatory dla nieujemnych funkcji parametrów w modelach liniowych. Promotor: dr hab. Roman Zmyślony

Wyższa Szkoła Inżynierska | Zielona Góra | październik 1990 – czerwiec 1996

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

Specjalność: statystyka matematyczna

Praca magisterska pt. Nieujemnie bayesowskie estymatory dla nieujemnych funkcji parametrów w modelach liniowych. Promotor: dr hab. Roman Zmyślony

Technikum Mechaniczne | Głogów | wrzesień 1983 – czerwiec 1988

Specjalność: budowa maszyn i urządzeń przemysłowych

Doświadczenie zawodowe

W latach 1988 – 1990 miałem krótki ale interesujący epizod pracy w warsztacie sprzętu leśnego w Nadleśnictwie Mieszkowice. Od września 1994 roku, będąc studentem 4 roku, rozpocząłem pracę na stanowisku asystenta stażysty w Wyższej Szkole Inżynierskiej (WSI) w Zielonej Górze oczywiście. Od września 1996 roku już jako asystent na Politechnice Zielonogórskiej (PZ), która powstawała w wyniku przekształcenia WSI. Od września 2001 roku do teraz na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ), który to z kolei został utworzony z połączenia PZ oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej (WSP). Przez te wszystkie lata byłem asystentem, adiunktem, asystentem z doktoratem a obecnie pracuję na stanowisku profesora uczelnianego.

Pełnione funkcje

2013 – obecnie | Kierownik Ośrodka Zastosowań Matematyki i Informatyki (OZMI) w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Zielonogórskiego

2005 – 2008 | Prodziekan ds. Kształcenia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Popularyzowanie matematyki

W roku 2006 zainicjowałem i prowadzę do dziś wykłady i zajęcia praktyczne pod hasłem ,,Matematyka i kredki” skierowanych do dzieci od wieku przedszkolnego do młodzieżowego szkoły średniej. Niestety nie archiwizowałem tych wydarzeń i w większości informacja o nich przepadła ale postaram się odtworzyć jak największą ich liczbę.

Od 2005 roku biorę udział w Festiwalu Nauki organizowanym przez Uniwersytet Zielonogórski jak również przez szkoły z wielu miast, do którego Uniwersytet jest zapraszany (Żary, Wschowa).

W ramach Projektu “Wespół w zespół z Matematyką bez Granic” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2009-2012 na zaproszenie organizatorów prowadziłem wykłady w wielu miastach Polski, na których prezentowałem swoje doświadczenie w nauczaniu matematyki na bazie problemów wynikających z innych dziedzin.

Od roku 2015 biorę udział w organizowaniu Szkoły Modelowania Matematycznego powołanej do życia z inicjatywy dr M. Niedzieli, skierowanej do studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii wszystkich roczników. W ramach szkoły jestem jednym z instruktorów.

Udział w projektach i zadaniach

Nigdy nie miałem głowy do papierologii. Na szczęście mam okazję pracować z ludźmi, którzy są mistrzami w zarządzaniu projektami czy etapami projektów. Wtedy ja mogę spokojnie zająć się realizowaniem zadań dla matematyków w ramach tych projektów. Spieszę podkreślić, że w wielu projektach nie byłem jedynym matematykiem, ale o tym szerzej będę pisał na innych stronach.

Trwające

  • “Innowacyjny system monitorowania i analizy jakości powietrza w mieście Żary” -
    Projekt finansowany z Programu Rozwój Lokalny, ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 i budżetu państwa.
  • “Opracowanie nowej generacji stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych o podwyższonej sprawności energetycznej”. Firma Ekoenergetyka Polska S.A.
    Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020

Zakończone

  • ,,Opracowanie i optymalizacja algorytmu detekcji i diagnostyki cyklu produkcyjnego na podstawie binarnych danych pomiarowych pracy maszyny”, firma Digital Technology Poland (DTP).

  • ,,Sieciocentryczny system monitorowania ruchu i ochrony przestrzeni powietrznej przed BSP dla prewencji w stanach zagrożenia publicznego, ochrony infrastruktury krytycznej i obiektów publicznych (SSAD)’’, firma: HERTZ Systems Ltd. Sp. z o.o. W ramach projektu: NCBiR Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, Numer: POIR.01.01.01-00-0355/17, Oś: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa, Działanie: Projekty B+R przedsiębiorstw, Poddziałanie: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa.

  • ,,Budowa lokalnego obszaru bilansowania (LOB) jako elementu zwiększenia bezpieczeństwa i efektywności energetycznej pracy systemu dystrybucyjnego’’ GEKON1/O2/213 880/30/2015.

  • ,,Nadprzewodzący magazyn energii z interfejsem energoelektronicznym do zastosowań w sieciach dystrybucyjnych’’ PBS3/A4/13/2015.

  • ,,Rewitalizacja prosumenckich mikroinstalacji energoelektrycznych (REWIPROMIEN)’’ GEKON1/O2/213877/31/2015.

  • ,,Zintegrowany system zmniejszenia eksploatacyjnej energochłonności budynków’’ SP/B/6/90966/10.

  • Wytwarzanie Prototypu Platformy Usług e-Biznesowych (e-PUB)’’ ZPB/8/67012/IT2/10.

  • ,,Zaburzenia elektromagnetyczne przewodzone i metody ich ograniczania w rozproszonych systemach generacji i przekształcania energii elektrycznej’’ KBN Nr N510 333537.

  • ,,Metody kształtowania widma zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) w systemach zawierających przekształtniki energoelektroniczne’’ KBN Nr 8 T10A 034 21.

Konferencje

Praktycznie przynajmniej raz w roku uczestniczyłem w jakiejś konferencji. Zdarzyło się również, że je współorganizowałem. Niestety epidemia przerwała ten potok i jakoś trudno wrócić na dawne tory.

Organizacja

  • V Kongresu Młodych Matematyków Polskich, Zielona Góra, 2014 r. Członek zespołu naukowego.

  • XXVIII Seminar on Stability Problems for Stochastic Models, Zakopane, 2009 r.

  • Statistical Inference in Linear Models - Statlin` 03. Będlewo, 2003 r.

  • The 10th Workshop on Graph Theory – Colourings, Independence and Domination (CID’03), Karpacz, 2003 r.

  • The 9th International Workshop in Mathematics, 2001 r.

  • The 4th Workshop – Hereditarnia, Karpacz, 2001 r.

Publikacje

Większość publikacji to efekt wieloletnich badań i współpracy z naukowcami pasjonatami - inaczej się nie da. Wiele problemów warte jest bliższego przedstawienia, co czynić będę w postach.

Lista wszystkich publikacji dostępna jest w SKEP.