Menu główne:
Ochrona systemu i danych
Szyfrowanie NTFS plików i folderów
W systemach Windows Professional, Enterprise lub Ultimate istnieje funkcja szyfrowania plików. Jest ona skuteczna, gdy z komputera korzysta kilku użytkowników posiadających własne konta chronione hasłem. Osoba, która zaloguje się do komputera nie będzie mogła przeglądać naszych zasobów. Zabezpieczenie to nie będzie skuteczne, gdy ktoś obcy będzie korzystał z naszego konta użytkownika.
Dużą ostrożnością musi jednak wykazać się osoba zabezpieczająca w ten sposób swoje dane. Podczas kopiowania plików na partycje FAT32, na pendrive lub kompresując WinRARem, tracimy szyfrowanie. Dane są wtedy dostępne dla osób niepowołanych.
Jeszcze większe niebezpieczeństwo grozi nam, gdy zabezpieczonych w ten sposób cennych informacji nie archiwizujemy, np. na płycie CD. Gdy awarii ulegnie system operacyjny, a następnie zostanie zainstalowany ponownie, to praktycznie nie ma już możliwości odzyskania naszych danych. Można próbować korzystać z pewnych programów, np. Aefsdr, ale bez gwarancji sukcesu. Chcąc uniknąć takiej sytuacji (tylko bardzo zaawansowani użytkownicy), można wyeksportować swój certyfikat oraz utworzyć Agenta odzyskiwania
Więcej informacji na temat szyfrowania NTFS.
Pozostawianie komputera bez nadzoru
We wszystkich Windowsach typu: Professional, Enterprise lub Ultimate (szyfrowanie na partycji NTFS), możliwe jest zarządzanie każdym kontem użytkownika z poziomu dowolnego konta administratora. Jeśli na chwilę odejdziemy od komputera bez jego zabezpieczenia, np przez [ Symbol Windows ] + [ L ], to osoba niepowołana może zmienić wszystkie hasła dostępu w komputerze (bez podawania starych haseł) .
Obejrzyj film.
Szyfrowanie plików i folderów -
Uwaga! Program WinRar (jeśli nie wykupimy licencji) po kilkudziesięciu dniach użytkowania przestaje być legalny!
Nie wszyscy wiedzą, iż niezwykle popularny program WinRAR posiada opcję szyfrowania, jej opis można znaleźć na zamieszczonym poniżej filmie.
Obejrzyj film.
Szyfrowanie plików i folderów -
Bardzo dobrą alternatywą dla programu WinRar jest aplikacja 7Zip w wersjach dla komputerów 32 i 64 bitowych. Program jest spolszczony (mimo, iż strona, na której można go pobrać jest w języku angielskim:
http://www.7-
W celu zaszyfrowania pliku lub folderu zawierającego wiele plików, klikamy na nim prawym przyciskiem i wybieramy: 7-
Ilustracja.
W otwartym okienku należy wprowadzić dwukrotnie hasło i kliknąć OK.
Ilustracja.
W celu wypakowania pliku należy na nim kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać: 7-
Ilustracja.
Szyfrowanie plików i folderów -
Bardzo prostym w obsłudze i skutecznym programem szyfrującym jest AcCrypt w wersjach dla komputerów 32 i 64 bitowych. Program jest spolszczony (mimo, iż strona, na której można go pobrać jest w języku angielskim:
http://www.axantum.com/AxCrypt/Downloads.html.
Program ten integruje się z menu kontekstowym Windows.
W celu zaszyfrowania pliku lub folderu zawierającego wiele plików, klikamy na nim prawym przyciskiem i wybieramy: AxCrypt / Zaszyfruj.
Ilustracja.
Dwukrotnie wpisujemy hasło i klikamy OK.
Ilustracja.
Jeśli szyfrowaliśmy folder, to po wejściu do niego widzimy, że wszystkie pliki zostały zaszyfrowane. Odszyfrowywać można naraz zawartość całego folderu -
Ilustracja.
W sytuacji, gdy nazwy plików powinny być także zaszyfrowane, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na folderze zawierającym te pliki i wybrać Zmień nazwę.
Ilustracja.
Jest rzeczą wiadomą, że każdy skasowany plik można łatwo odzyskać. Windows w rzeczywistości nie kasuje plików, tylko tak zmienia ich nazwy, aby systemowy eksplorator ich nie widział.
Jeśli plik lub folder ma zostać trwale zniszczony, należy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać: AxCryp / Zniszcz i usuń. Miejsce na dysku zajmowane przez plik zostanie wówczas wielokrotnie nadpisane "pustymi danymi", następnie dane te zostają skasowane.